Peter Gustavsson
Revolution med ett leende

Protesterna i mellanvästern kan vara början till den amerikanska fackföreningsrörelsens pånyttfödelse, skriver Peter Gustavsson å plats i Madison, Wisconsin.

Protesterna i mellanvästern kan vara början till den amerikanska fackföreningsrörelsens pånyttfödelse, skriver Peter Gustavsson på plats i Madison, Wisconsin.PrRubrik: Ostrevolutionen
Citat: ”Jag fann Amerika i Madisons kongressbyggnad – bland alla dessa människor som kämpar för fackliga rättigheter och solidaritet.”
Ingress: Protesterna i mellanvästern kan vara början till den amerikanska fackföreningsrörelsens pånyttfödelse, skriver Peter Gustavsson på plats i Madison, Wisconsin.
Brödtext:

Rubrik: Ostrevolutionen

 

Citat: ”Jag fann Amerika i Madisons kongressbyggnad – bland alla dessa människor som kämpar för fackliga rättigheter och solidaritet.”

 

Ingress: Protesterna i mellanvästern kan vara början till den amerikanska fackföreningsrörelsens pånyttfödelse, skriver Peter Gustavsson på plats i Madison, Wisconsin.

 

 

Brödtext:

Rubrik: Ostrevolutionen
Citat: ”Jag fann Amerika i Madisons kongressbyggnad – bland alla dessa människor som kämpar för fackliga rättigheter och solidaritet.”
Ingress: Protesterna i mellanvästern kan vara början till den amerikanska fackföreningsrörelsens pånyttfödelse, skriver Peter Gustavsson på plats i Madison, Wisconsin.
BrödProtesterna i mellanvästern kan vara början till den amerikanska fackföreningsrörelsens pånyttfödelse, skriver Peter Gustavsson på plats i Madison, Wisconsin.

 

UppsalaDemokratens nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på UppsalaDemokratens nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.

Underbart är kort

fredag, december 30, 2011 - 17:43
LEDARE

Det ni håller i är sista numret av ETC UppsalaDemokraten. Tyvärr har vi inte lyckats nå ut till tillräckligt många Uppsalabor för att det ska vara ekonomiskt hållbart att fortsätta utgivningen.

Vi som har jobbat med UppsalaDemokraten är stolta över den tidning som vi med små resurser gett ut under knappt två år. Vi har bevakat den lokala politiken, sporten och kulturen på nyhetsplats och på ledarplats har vi försökt vara en röst som lyfter fram andra perspektiv på det som händer i Uppsala och världen än det som dominerar i borgerliga medier.

Jag tror fortfarande att det finns utrymme för en progressiv medieaktör i Uppsala. Det är en stor kommun med många läsande och tänkande medborgare som funderar över hur samhället ska bli socialt, ekonomiskt och ekologiskt hållbart.

För ett år sedan skrev jag att ”vi lever i en stad där vi har fantastiska möjligheter att skapa världens mest civiliserade samhälle. Vi har en välutbildad befolkning, tillgång till en stor arbetsmarknad, och ett välfärdssamhälle som trots allt håller hyfsad nivå. De grundläggande förutsättningarna borde finnas där.”

Samtidigt satsar den borgerliga majoriteten på vårdnadsbidrag istället för förskolor. De bygger externa köpcentra istället för att satsa på en levande och dynamisk stadskärna. De styr över en skola som störtdyker i nationella och internationella jämförelser. De förstår inte värdet av prisvärda hyresrätter och fungerande kollektivtrafik.

Allt detta är sådant som urholkar möjligheterna att göra Uppsala till världens mest civiliserade samhälle. Jag är övertygad om att Uppsala kan bättre och Uppsala skulle behöva media som kan peka på att kejsaren är naken och som kan hjälpa till att formulera en dynamisk och hållbar framtidsvision för vår stad. Tyvärr är inte UppsalaDemokraten den rösten just nu.

Istället blir 2012 året då Uppsalas mediemarknad återigen begränsas till de stora aktörerna som är beroende av annonsintäkter från samma företag som kortsiktigt tjänar på att köpladorna sprider ut sig kring staden och att det inte byggs några hyresrätter. Det blir lite fattigare när det är en aktör mindre som bevakar och kritiserar det som händer.

Det har varit fantastiskt roligt att vara en del av det här projektet. Många har känt ett engagemang och gjort ovärderliga insatser som skribenter, fotografer och ambassadörer för tidningen. De flesta läsarkommentarerna har varit uppmuntrande och berömmande. Det har värmt. Andra har varit mer snarstuckna. Men det hade inte varit kul om alla alltid hade hållit med om vad man skrivit. Så ett stort tack till både vänner och antagonister för era bidrag.

Även om UppsalaDemokraten nu lägger sig till vila så fortsätter vi att ge ut tidningar i andra delar av Sverige. Förutom våra rikstidningar Dagens ETC och ETC har UppsalaDemokraten systertidningar i Stockholm, Göteborg, Skåne, Örebro, Jönköping och Bergslagen.

Det blev precis ett år för mig som politisk redaktör på UppsalaDemokraten. Från och med nästa vecka kommer jag att göra samma jobb på ETC Stockholm och kommer att skriva ledare där varje vecka. Jag hoppas att ni vill följa med dit.

Kommentarer

Bertil 17:18 8 jan 2012

Det var mycket tråkigt.

Skriv ny kommentar

Vi modererar din kommentar. Det innebär att allt först blir läst innan det publiceras. Därför kan du uppleva en viss fördröjning. Tänk på att hålla dig till saken och behandla andra debattörer med respekt.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.